Kuidas õigesti tõsta, pöörata ja kanda kuni kolme kuu vanust imikut?

Kuidas last turvaliselt voodist või vankrist välja tõsta? Kuula rinnalapse füsioterapeudi nõuandeid.
decorative image

Kuidas väikelast tõsta?

Igapäevased tegevused, mida me lapse lähedal teeme, mõjutavad tema turvatunnet. Tegutseda tuleks aeglaselt ja rahulikult, jälgides lapse reaktsiooni ning kohandades liigutusi vastavalt lapse arengutasemele, et ta tunneks end mugavalt. Imiku tõstmisel ja mahapanemisel peaks tema keha võimalikult hästi toestama, sestta ise ei tule veel maa külgetõmbejõuga toime. Erilist tähelepanu tuleb pöörata pea toestamisele,sest pea järsk ja kontrollimatu tahapoole suunatud liigutus võib lapsele stressi tekitada. Kõige parem on last tõsta või maha panna külili asendis – nii on tal lihtsam oma keha kontrollida. Tuleks vältida lapse tõstmist ja mahapanemist selg ees, sest siis on oht, et pea vajub jõnksuga taha.

decorative image

Kuidas last süles kanda?

Esimestel elukuudel on lapse jaoks kõige olulisem kontakt ja füüsiline lähedus vanemaga. Seda saame pakkuda, hoides last enda keha peal, rinnal või kandes teda süles. Esimesel kolmel elukuul tuleks imikut kanda maapinna suhtes horisontaalselt, sest tema lülisammas pole veel vertikaalseks koormuseks valmis. Kandes imikut seljal, tuleb meeles pidada, et pea asend peaks jätkama pikendusena keha, käed olema ette sirutatud ning lapse reie ja keha vahele võiks jääda u 90-kraadine nurk. Teine sümmeetriline kandmisviis, mis sobib hästi beebile vanuses 0–3 kuud, on kõhuli asend. See asend harjutab imikut kõhuli magama ja võimaldab tal näha maailma hoopis teisest vaatenurgast kui selili olles.

Ka selles asendis on oluline, et pea jääks kehaga samale kõrgusele, käed oleksid kehast eespool ning lapse reie ja keha vahele jääks u 90-kraadine nurk.

decorative image
decorative image

Kuidas keerata last mähkmete vahetamisel ja riietamisel?

Alates esimestest elupäevadest mähkmeid või riideid vahetades on kasulik last küljelt küljele ja seljalt kõhuli ning tagasi keerates rullida. See treenib lihaseid, mida väikelaps vajab oma pea liigutuste kontrollimiseks, toetab sümmeetrilist arengut ja tasakaalu. Kuidas väikelast turvaliselt rullida? Aseta pöidlad beebi jalgade vahele ja neli sõrme istmiku alla. Kergita vaagnaosa ja keera, hoides imikut ainult vaagnast.

decorative image

Lovela Baby soovitused

Need artiklid võivad sulle kasulikud olla